Pielęgnacja - mastergarden

Kompleksowe aranżacje ogrodów

estetyka i funkcjonalność

Nawet najlepiej wykonany ogród może wkrótce przestać cieszyć jego użytkowników, jeżeli się o niego odpowiednio nie zadba. Regularnie stosowane zabiegi pielęgnacyjne to podstawowy warunek do zachowania terenu zielonego w dobrej kondycji.

Pielęgnacja

Pielęgnacja ogrodów oraz innych terenów zieleni.

Na początku nie ma nic... Powstaje projekt – jest on wypadkową pracy projektanta oraz życzeń i wizji właściciela ogrodu oraz jego przyszłych użytkowników. Następnie wykonawca przystępuje do zakładania ogrodu: przygotowywany jest teren, instalowany system nawadniający, budowane są ścieżki i podjazdy, dostarczane i sadzone rośliny, zakładany jest trawnik. Niejednokrotnie pojawiają się także elementy małej architektury ogrodowej, których zadaniem jest uatrakcyjnić całość założenia. Tak powstaje ogród, miejsce, którego zadaniem jest poprawienie estetyki wokół domu oraz stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji dla całej rodziny.

Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że choć to koniec pewnego ważnego etapu, to jednak w żadnym wypadku nie koniec pracy nad wyglądem ogrodu. Pielęgnacja roślin to proces nieustanny, który powinien być wykonywany regularnie i sumiennie. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie dość szybko popsują pierwotny efekt i spowodują, że na marne pójdą zarówno włożona praca, jak i wydane pieniądze. Warto o tym pamiętać już na etapie, kiedy zakładany jest nasz ogród. Tym bardziej, że coraz częściej pojawiają się tam naprawdę cenne egzemplarze roślin, których utrata z powodu zaniedbania byłaby z pewnością bolesna dla ich właścicieli.

O ile pewne podstawowe czynności (takie choćby jak np. koszenie trawnika) można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie, o tyle zabiegi wymagające wiedzy specjalistycznej i odpowiednich maszyn/narzędzi warto powierzyć wykwalifikowanym ogrodnikom. Po pierwsze - skuteczność takich zabiegów będzie z pewnością większa, po drugie – uniknie się w ten sposób szkód spowodowanych np. niewłaściwym doborem środków chemicznych. W efekcie pieniądze przeznaczone na bieżącą pielęgnację będą wydane w sposób bardziej efektywny.

Do najczęściej wykonywanych prac zarówno w ogrodach przydomowych jak i w przypadku ogólnodostępnych terenów zieleni należą takie zabiegi jak:

 1. Przycinanie krzewów i drzew ozdobnych, którego zadaniem jest utrzymanie pożądanej formy i pokroju roślin, zapewnienie odpowiedniej estetyki i porządku w nasadzeniach, stymulowanie roślin do bardziej intensywnego wzrostu i nabierania masy zielonej. W przypadku drzew wykonywane są także tzw. cięcia prześwietlające, których celem jest zapewnienie dostępu emisji światła słonecznego do wszystkich części rośliny.
 2. Nawożenie roślin, dzięki któremu otrzymują one wszystkie niezbędne mikro– i makroelementy stymulujące ich prawidłowy rozwój. Istotne są także bioregulatory, których rola polega na przywróceniu równowagi biologicznej w okresach szczególnie niekorzystnych dla roślin takich jak: susze, przymrozki, po posadzeniu, po intensywnym stosowaniu zabiegów ochronnych.
 3. Opryski chemiczne stosowane w celu ochrony roślin ozdobnych przed chorobami i szkodnikami. Ogrom i różnorodność występujących powszechnie chorób (np. fytoftoroza, rdze, szara pleśń, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, zamieranie pędów, itd.) oraz szkodników (np. przędziorki, wciornastki, szpeciele, miseczniki, mszyce, chrząszcze, itd.) sprawia, że ochrona chemiczna jest koniecznością, jeżeli chce się zachować atrakcyjny wygląd roślin. W tym celu przygotowuje się tzw. Program Ochrony Roślin, na który składają się następujące działania:
  • wizja lokalna - wywiad,
  • identyfikacja problemu,
  • dobór odpowiednich środków i terminów ich zastosowania,
  • rejestracja zabiegów,
  • weryfikacja skuteczności przeprowadzonych działań.

Ważnym elementem skuteczności takich zabiegów, z czego często nie zdają sobie sprawy właściciele ogrodów, jest ich cykliczność (seria min. 3 oprysków), przy jednoczesnym stosowaniu różnych środków, co zapobiega wytworzeniu przez rośliny odporności na ich działanie. Niezależnie od oprysków interwencyjnych zaleca się regularne stosowanie oprysków prewencyjnych, których istotą jest zapobieganie rozwojowi chorób i pojawieniu się szkodników. W tym celu stosuje się różne środki odpowiednie dla danego miesiąca i skuteczne w innym stadium rozwoju zagrożeń.

4. Szeroko pojęta pielęgnacja trawników. Dla dobrego wyglądu całości ogrodu lub innego terenu zieleni bardzo ważne znaczenie ma trawnik, który powinien być gęsty, mieć głęboki, żywy, zielony kolor, natomiast niepożądane są w nim chwasty oraz mech. W tym celu trawa musi być przede wszystkim w odpowiednich ilościach zasilana w wodę i składniki mineralne (nawozy), powinna być regularnie koszona (w przypadku większości mieszanek traw: 1-2 razy w tygodniu) oraz systematycznie odchwaszczana (przy pomocy zabiegów chemicznych, które są skuteczniejsze od tradycyjnego pielenia). Nie należy zapominać o takich zabiegach jak aeracja (napowietrzanie) oraz wertykulacja (pionowe nacinanie darni w celu częściowego usunięcia próchnicy powierzchniowej i stworzenia lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej).

Jak widać, w naszych ogrodach jest co robić. Od wczesnej wiosny, do przełomu jesieni i zimy. Jeżeli do tego wszystkiego dołożymy jeszcze bieżące prace, głównie o charakterze porządkowym (np. sprzątanie liści, igieł, uzupełnianie kory pomiędzy nasadzeniami, czyszczenie alajek, impregnacja i czyszczenie elementów z kamienia naturalnego…), serwisowym (np. konserwacja systemu nawadniającego) oraz konieczność przygotowania wybranych roślin do zimy, to okazuje się, że w większości przypadków po prostu nie da się samodzielnie zadbać w pełnym zakresie o swój ogród tak, aby zawsze prezentował się okazale...

Ostatnia realizacja

Kompleksowe zagospodarowanie trerenu zieleni na II etapie osiedla “Shiraz Park” w Gdyni.
- Powierzchnia zagospodarowania: 8 500 m2.
- Ilość nasadzonych roślin: ponad 17 000 szt.

więcej

Witamy na stronie Master Garden!

Przedmiotem naszej działalności jest projektowanie, zakładanie i pielęgnacja ogrodów oraz innych terenów zieleni. Staramy się, aby ogród przez nas zaprojektowany był najkrócej mówiąc ogrodem dobrze urządzonym - funkcjonalnym, ale przede wszystkim umożliwiającym wypoczynek i oderwanie się od codziennych problemów.

Dążymy do tego, aby każdy ogród naszego autorstwa był piękny, miał indywidualny charakter, a także był dopasowany do potrzeb i możliwości właściciela. Wiemy, że oczekiwania są różne i takie są nasze ogrody.

więcej